Treimanis

Sastopama/as: 395 persona/as
Personu skaits Fizisko personu reģistrā
Uzvārdi Latvijā
2020. gada 24. marta Fizisko personu reģistra dati
Saliktie uzvārdi
Statistikas dati par uzvārdu Fizisko personu reģistrā
Kopā reģistrēts 395
Reģistrēti vīrieši (dzīvi) 273
Reģistrēti vīrieši (miruši) 121
   
Sievietes (dzīvas) 0
Sievietes (mirušas) 1
Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos
1935. gada tautas skaitīšanas dati
Vidzeme

Treimanis, Treimans, 271. Izplatīts uzvārds no Limbažu (110) un Valmieras (65) novada. 1826: Treijmann Straupes dr.; Treiman Lazdonas dr.; Treimann Dikļu, Ēveles, Jaunvāles, Mazsalacas, Rūjienas, Umurgas dr.; Treumann Burtnieku, Mazsalacas dr. Treyman Bērzaunes dr.; Treymann Dikļu, Skultes dr.; Treÿmann Burtnieku, Limbažu, Skultes, Umurgas dr. Iespējams, latviskots vc. uzv. Freimann. Sal. Freimanis, Dreimanis.

Kurzeme, Zemgale un Sēlija

Treimanis, Treimans, 368. Izplatīts uzvārds Kurzemē – Liepājas (82), Talsu (44), Tukuma (38), Saldus (35) un Kuldīgas (33) raj., kā arī Liepājā (72). Minēts daudzās muižās. Iesp., latviskots vc. uzv. Freimann. Sk. Freimanis, Dreimanis.

Latgale

Dati nav atrasti

Vēsturiskā informācija no latviešu uzvārdu arhīvu materiāliem (1935. gads)

Līdzīgi uzvārdi

Vēsturiskā informācija no latviešu uzvārdu arhīvu materiāliem (1935. gads)

Izplatība Latvijā

-
Uzvārda vēsturiskā izplatība

Novads

Uzvārda vēsturiskā izplatība

Pagasts

Uzvārda vēsturiskā izplatība

Ciems

Uzvārda vēsturiskā izplatība

Draudze

-

Lietotāju iesniegtie uzvārdu stāsti

Apskatīt dzimtas stāstu
2023. gada 25. nov.

Uzvārda Treimanis nozīmes skaidrojums, iespējams, atrodams kādreiz Vidzemē dzīvojušā un strādājušā mācītāja F. B. Blaufūsa manuskriptā "Stāsti no tās vecas un jaunas būšanas to Vidzemes ļaužu uzrakstīti 1753.". Tā 30. lapaspusē ir lasāms šāds teikums, glīti uzrakstīts skaidrā latviešu valodā: "Gandrīz ikkatram muižniekam savi amatnieki no saviem pašiem ļaudīm ir, nu ir daudz kungiem timmermani, tišleri, treimani, mucinieki, kalēji, mūrnieki, ķēģeļu dedzinātāji, dārznieki, vēveri." Tātad 1753. g. ar vārdu treimanis bija domāts amatnieks.

Apskatīt dzimtas stāstu
2024. gada 2. aug.

Tālākais sencis Pēteris Treimanis ir bijis Matīšu baznīcas pērminderis un dziedāšanas skolotājs Matīšos. Mana meita ir septītā paaudze no tā tālā 1765. gada. Matīši nav tālu no Igaunijas ciema, ko tā arī sauc ‒ Treimani. Tajā ciemā ir krogs, to sauc par Dreimanni krogu. Te var redzēt to igauņu valodas īpatnību, ka vārda sākumā viņu valodā nevar izrunāt balsīgo d, b un g, bet izrunā un ar laiku arī raksta nebalsīgo t, p un k. Un 2000. gados vienreiz Pērnavā izlasīju veikalā (nenopirku, Igaunijā grāmatas ir ļoti dārgas) ceļvedī, ka to Treimani ciemu XVII gadsimta beigās pēc kariem un mēra dibinājuši trīs kopā sanākuši vīri ar savām trim sievām. Grāmatā pat minēts konkrēts gada skaitlis (tagad neatceros). Tā nu to ciemu nosaukuši par treju vīru ciemu. Interesanti, ko mans krusttēvs bērnībā reiz ieteica: ja kāpj kokā vai kalnā, jāskatās, lai trīs atbalsta punkti vienmēr ir droši; tāpat dzīvē arī ‒ jārauga, lai ir trīs atbalsti, nav droši tur vai tur, vajag vismaz trīs drošus atbalstus citur. Un mūsu Treimaņi laikam nav saistīti ar dzejnieku Treimani-Zvārguli, jo mūsu radu sastādītajā dzimtas kokā viņa nav.